Avize Ve Işık Kullanımının Dekorasyona Etkisi


Avize Ve Işık Kullanımının Dekorasyona Etkisi ; Ev dekorasyonunda avizeler ve ışık renginin tercihi oldukça önemlidir ve üzerinde durulması gereken ayrıntılar mevcuttur. En önemlileri odalarda bulunan avizede kullanılan ampullerin ışık tonu ve odanın dekorasyonuna uygun avize modeli seçimidir.

 Antre, Koridor ve Banyo

 Evin giriş bölümü olan antrelerin büyüklüğü ve içinde bulunan eşyalara göre avize seçilmelidir. Büyük antrelerde süs dekorları fazlaysa beyaz ampul kullanarak sade ama şık avize seçilmelidir, yalın ve küçük antrelerde ise beyaz ışıklı gösterişli avize seçerek antreyi dikkat çekici gösterebilirsiniz. Alçak avize evin girişini küçülteceğinden tercih edilmemelidir.

 Geçiş amaçlı kullanılan ve genelde boş olan koridorlarda klasik sıcak ışıklı, tepeden avize seçilmelidir. Bu sayede koridorun olduğundan geniş ve ferah gözükecektir. Sade bir avize yerine klasik model kullanmak koridorda zarif bir etki yaratacaktır.

 Kişisel temizliğin yapıldığı banyolarda parlak beyaz ışıklı, fazlaca ışıklandırma kullanılmalıdır. Odanın tepesine ve küvetin veya duş kabininin olduğu birer avize, lavabo dolabının üzerine üçlü spot aydınlatması konulmalıdır. Bol ve beyaz aydınlatma kullanılması banyonun olduğundan daha berrak ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

 Oturma Odası ve Yatak Odası

 Evin içinde bol bol vakit geçirilen oturma odasında avize seçerken evin en rahat odası olduğunu göz önünde bulundurarak gözleri dinlendiren ve yormayan sıcak ton ışıklı, yukarıdan, modern görünümlü ama gösterişsiz avize tercihi dekorasyon için önemlidir. Gösterişli ve/veya beyaz ton ışıklı avize tercih edilirse gözlerinizle birlikte ruhunuz da yorulacaktır.

 Uyumak için kullanılan yatak odalarında ise kaliteli uyku için açık tonlarda bir avize ve sıcak tonlu loş ışıklandırma kullanılmalıdır. Koyu renkli avize odayı karamsar yapacağından tercih edilmemelidir. Yatak ucunda abajur kullanmak her gece ışığı kapatmak için ayağa kalkma zahmetinden kurtaracaktır.

 Salon ve Mutfak

 Misafirleri ağırlama amaçlı kullanılan ve en büyük oda olan salonlarda, insanların birbirlerini ve yemekleri rahatça seçebilmeleri için beyaz parlak ışıklı iki adet avize kullanılmalıdır. Biri yemek masasının bulunduğu yerin tam tepesine diğeri oturulacak bölümü genişçe aydınlatacak şekilde konumlandırılmalıdır. Salon avizelerinde özgürce davranılabilir ancak yemek masasının üzerinde bulunan avize alçak ve kaba olmamalıdır.

Avize Ve Işık Kullanımının Dekorasyona Etkisi Model
Avize Ve Işık Kullanımının Dekorasyona Etkisi Model

Yemek kokuların geldiği mutfakta beyaz tonlarında ışıklandırma ile yukarıdan, ence geniş ve modern bir avize tercih edilirse mutfak büyük ve ferah görünecektir. Tavandan asılı tek avize aydınlatmaya yetmeyeceğinden, tezgahı aydınlatan ve mutfak dolabının altına konulan led ışıklandırma tercih edilmelidir.

Ayrıca;

Dekorasyonda 2019 Yılı Trendleri

Dekorasyon İçin En Mantıklı Tablo Seçimi