Sızdırmayan Bebek Bezi Nasıl Olmalı ?

           
Sızdırmayan Bebek Bezi Nasıl Olmalı ? ; Bebek bezlerinde bezin boyutu sızdırma konusunda önemli bir etkendir. Her bebeğin boy ve kilosu farklı olduğu için bebeğin vücut yapısını dikkate alarak bez tercihinde bulunmak gerekir. Bezin kalitesi sıvı miktarını emici özelliği dikkate alınarak tercih edilmelidir. Aksi durumda bebeklerde pişik gibi ciddi ve can sıkıcı durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Büyük bezlerde bazen sızdırabilmektedir. Çünkü boşluk alanlardan sızdırma gerçekleştiğinde bezden bağımsız sızdırma ile karşı karşıya kalınabilir.

 Bez Tercihi Nasıl Olmalı?

            Bez, bebeğin göbek deliğinden aşağıda olacak ve poposunu tamamen kaplayacak şekilde bağlanmalı ve bezin kalitesi dikkate alınarak bez tercihinde bulunulmalıdır. Bezin bebeğin bacak kısmını ve poposunu güzelce sarmasına dikkat edilmelidir. Bezi taktıktan sonra parmağınızla popo kenarlarını kontrol ederek kopçaların dışa doğru olmasını sağlamalıyız. Sızdırmanın sebeplerinden biri olan kopçaların içe dönük olması bebek için hem rahatsız edici hem de sızdırmaya sebep olabilecek belli başlı sebeplerden biridir. Tercih edilen bezin bebeğin biçim ve hareketine uyumlu esnek bir bez olmasına dikkat edilmeli.

            Bebeğin aylık gelişimi göz önünde bulundurularak tercih edilen bezlerde sızdırma şikayetleri minimuma inecektir. Sık bez değiştirmek her zaman çözüm olmayabilmektedir ve bezi sık değiştirilen bebeklerin cildinde kızarıklıklar gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yıkanabilir bebek bezleri de sağlık açısından pek tercih edilmeyen bez türlerindendir. Aynı zamanda bebeklerin uyku düzeni içinde önemli olan bez tercihinde gece altı kuru olan bebekler daha huzurlu uyudukları için, gün içindeki enerjileri de altı ıslak olan ve bezinin emiciliği kötü olan bebeklere göre daha enerjik ve gelişimleri daha olumludur.

 Parfümlü Bebek Bezleri Neden Tercih Edilmemeli?

            Bazı bebek bezlerinde kullanılan parfüm burnumuza hoş gelebilir fakat bebeğin idrarı ile birleştiğinde oldukça kötü bir koku ortaya çıkmaktadır. Rahatsız edici bu koku bir süre sonra çocuğun sağlığı içinde olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Farklı bez markalarının sürekli yeniledikleri bez çeşitleri sık sık denenmemeli bebeğin cildine uyumlu sızdırmayan bezi kullanmaya devam edilmelidir. Bebek bezi tercihinde bulunurken bezin genel yüzeyinde kullanılan kumaşa, pamuklu olup olmamasına, emici özelliğine ve emici tabakasına, inceliğine, esnekliğine, bel bantlarına, dokusuna ve bariyerlerine dikkat etmeli ve bebeğimizin sağlığı için bu özellikleri göz önünde bulundurmalıyız.

Bebek odası dekorasyonu fikirleri için : Bebek odası kapı süsleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir