Bebek odası dekorasyonu için ilk olarak yapılacak şey; bebeğin nerede yatacağına karar vermektir. Bebek anneyle aynı odada mı yatacak? Ayrı bir odası mı olacak? Bu konuda uzmanların genel görüşü bebeğin ilk iki yıl anneyle aynı odada ancak ayrı yataklarda yatması gerektiği şeklindedir. Böylece bebeğin anneye güvenli bağlanması ve kendini güvende hissetmesi büyük ölçüde sağlanmış olur.

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır
Bebek Odası Nasıl Hazırlanır

Bebek Anne ile Aynı Odada Yatacaksa Nasıl Olmalı?

Bebek eğer anne ve babasının odasında yatacaksa kullanılabilecek eşyaları şöyle bir gözden geçirelim.

Park Yatak

En çok kullanılan ürünlerin başında portatif, katlanabilen, taşınabilen, işi bittiğinde rahatlıkla kaldırıp baza altında saklayabileceğiniz bir bebek yatağıdır. Birçok marka, renk ve çeşitte bulabileceğiniz park yataklar ayrıca ekonomik olarak da uygundur. Genellikle iki kademelidirler. İlk 6 ay bebeğiniz tutunup kalkmaya başlamadan üst katında yatırılır. Daha sonra ara kat kaldırılıp daha alçak olacak şekilde yatak seviyesi ayarlanır. Cibinlik, alt açma ünitesi, tekerlek, saklanması için aparatlar gibi birçok fonksiyonu olan çeşitli modellerde park yataklar günümüzde mağazalarda yerini almaktadır.

Bebek Odası Park Yatak

Anne Yanı Beşik

Anne yatağına monte edilen ve yatağa bakan tarafı açık olan bu modeller de çok tercih edilen, çok yer tutmayan ve anne bebek iletişimi için oldukça faydalı bir beşiktir. Bebeğe anne ile birlikte yatıyormuş hissi vererek bebeğin gece çok sık uyanmadan yatmasını sağlar. Ayrıca bu şekilde anne de yerinden kalkmadan rahatça bebeğini emzirip yatağına koyabilecektir. Ancak bebekler bu yataklarda diğer beşiklere nazaran fazla uzun süre yatamayabilir. Hareketlenmeye başladığında güvenlik açısından sorun oluşturabilir. Bu nedenlerden dolayı kısa süre kullanılacak bir beşik pek ekonomik olmasa da yine saydığımız diğer sebeplerden ötürü tercih edilebilir.

Anne Yanı Beşik
Anne Yanı Beşik

Ahşap Parmaklıklı Karyola

Ahşap, sağlıklı ve doğal oluşu sebebiyle her zaman bebek odası ve karyolası için tercih edilen bir üründür. Bebeğiniz için odanıza sığabilecek boyutlarda ahşap beşikler almadan önce güvenlik açısından yeterli olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Özellikle parmaklıklı olan modellerin parmaklık araları bebeğin başı geçemeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde bebek biraz büyüdüğü zaman tırmanamayacak şekilde yalnızca dikine parmaklık olmalıdır. Sallanabilen, altında çekmeceleri olan, çeşitli modeller mevcuttur. İsterseniz hazır seçeneklerin dışında dilediğiniz veya sizin çizdiğiniz bir modeli de yaptırabilirsiniz. Böylece size özel ve ihtiyacınıza göre bir beşiğinizin olması mümkün. Ancak bu biraz pahalı olabilir. Bütçenize göre seçim yapmak doğru olacaktır.

Bebek İçin Ayrı Bir Oda Nasıl Hazırlanmalı

Sallanan (Gondol Tipi) Beşik

Hamağa benzeyen portatif ve taşınabilen bir beşik türüdür. Genelde iki yanda direkleri bulunur. Beşik bu direklere bağlı olarak alt tarafı tamamen boş olduğundan kolaylıkla sallanır. Kolik bebekler ve uyumakta zorlanan bebekler için ideal bir model olabilir. Ayrıca evin içinde diğer odalara taşınabilir. Uzun süre misafirlik durumlarında bu tarz beşiklere yanınızda götürmeniz de mümkün olabiliyor. Renkli, pamuklu kumaştan dış kaplamalı, içinde yatağı da bulunan modelleri ile sert plastik, çelik ya da ahşaptan yapılabilen birçok çeşitte modelleri de vardır.

Sallanan Gondol Beşik
Sallanan Gondol Beşik

Odanızda bebeğin eşyalarını ve kıyafetlerini koymak için ayrı bir dolap almak masraflı olabilir. Ayrıca çok yer kaplaması bir sorun yaratabilir. Bu durumda şifonyerinizi kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Bebeğinizin minicik kıyafetlerini ve diğer eşyalarını rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Eğer şifonyerinizi yoksa dolabınızdaki çekmece ve bölmeler de kullanılabilir.

Bebek İçin Ayrı Bir Oda Nasıl Hazırlanmalı?

Bebek odası hazırlarken önceliğiniz bebeğin güvenliği ve eşyaların rahat kullanımı olmalıdır. Seçeceğiniz mobilyalar kaliteli ahşaptan üretilmelidir. Bebek odası için kullanabileceğiniz eşya, yatak ve mobilyaları inceleyelim.

Bebek Odası Takımları

Hemen hemen bütün mobilya mağazalarında görebileceğiniz; genellikle bebek yatağı, bebek giysi dolabı ve şifonyerden oluşan takımlardır.

  • Büyüyebilen Yataklı bebek odası takımı
  • Motessori yataklı bebek odası takımı
  • Çizgi karakter temalı bebek odası takımı
  • Araba, gemi ve uçak temalı bebek odası takımları
Bebek Odası Takımı
Bebek Odası Takımı

Montessori Yatak

Yatak veya beşik olarak yukarıda değindiğimiz bebek karyolası ve beşiklerin dışında günümüzde de çokça duyduğumuz bir üründür. Montessori yataklar, bebekler uyanınca sıkılmadan oynamaları, etrafı izlemeleri ve belli bir yaşa gelen çocukların rahatça yataktan inebilecek yükseklikte olmaları sebebiyle tercih edilebilir. Genel olarak ev şekli verilen bu ahşap yatak modelleri, bebeklerin rahatça uykuya dalması ve uyandığında ağlamadan kendi kendine oyalanabilmesi amaçlanarak tasarlanır. Kaliteli ahşapla, güvenlikli şekilde tasarlanan bir montessori yatak modeliyle bebeğinizin odasında konforlu ve modern bir görünüm yaratabilirsiniz.

Montessori Yatak Takım
Montessori Yatak Takım

Klasik Bebek Karyolası

Genellikle bebek odası takımı olarak satılan modellerin yataklarıdır. Ahşap Parmaklıklı Karyola başlığında tanımladığımız beşikler de bunlara örnektir. Çok fonksiyonlu, bebekle birlikte büyüyebilen, sallanan farklı modelleri de mevcuttur.

Giysi Dolabı

Kıyafet dolabının çok bir özelliği olması beklenemez. Sıradan bir dolap da kullanılabilir. Kullanışlı olması yanı sıra güvenlikli ve kaliteli ahşaptan yapılmış olması tercih edilmelidir. Çekmeceler ve dolap kapakları bebeğin elinin sıkışmaması için amörtisörlü olabilir. Aynalı kapaklar, kırılıp çocuğa zarar verebilmesi açısından tercih edilmemelidir. Dolapların duvara sabitlenmesi olabilecek kazalara karşı alınacak önlemlerdendir.

Şifonyer

Şifonyerler yatak odalarının olmazsa olmazı dersek yerinde olur. Kullanışlı, sağlıklı ahşaptan yapılmış bir şifonyere bebek odasında yer verebilirsiniz. Çekmecelerinin güvenle kapandığı amortisörlü bir model seçmek gerekir. Bebekler büyüdüğünde çekmece açmayı ve hatta çekmecekeri basamak olarak kullanıp tırmanmayı çok seveceğinden şifonyerin duvara sabitlenmiş olması güvenlik açısından doğru olacaktır.

Koltuk/Sandalye

Bebek odalarında annenin rahatla oturup bebeğini emzirebileceği bir koltuk ya da sallanan sandalye bulundurmak isteyebilirsiniz. Rahat bir kumaştan yapılması ve bel destekli olup konforlu bir oturuş sağlaması yeterli olacaktır. Deri kumaş terleteceğinden tercih edilmeyebilir.

Bebek Odası Aydınlatma

Uzmanlara göre bebeklerin gece tamamen karanlıkta uyuması daha sağlıklıdır. Bunun nedeni büyüme hormonu olan melatonin hormonunun karanlıkta daha iyi salgılanmasıdır. Bunun dışında bebek odası lambasının çok güçlü olmaması, direkt bebeğin gözüne gelmemesi (ampülün önünde koruma olabilir) , uzun sarkıt ya da portatif olmaması gerekir. Duvara yansıtılan eğlenceli şekilli lambalar bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Bebek Avize
Bebek Avize

Bebek Halısı

Bebek odasında antialerjik ve antibakteriyel çok tüylü olmayan modeller tercih edilmelidir. Yumuşak, kolay silinebilen, kaymayan halılara öncelik verilmelidir. Halının büyüklüğü ve her yeri kaplaması, bebek düştüğünde alacağı darbe riskini azaltacaktır.

Bebek Odası Halısı
Bebek Halısı

Bebek Odası Duvar Kağıdı

Bebek odaları için renkli, şekilli, eğitici, parlak silinebilen temiz sağlıklı duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Ayrıca bebek odası sticker yapışkanlı süslerle duvarlarınıza renk katabilir, çocuğunuz için eğlenceli duvarlar oluşturabilirsiniz.

Bebek Odası Duvar Kağıdı
Duvar Kağıdı

Bebek Odası Kapı Süsü

Bebek odanızın kapısına üzerinde çocuğunuzun ismi yazılı bir kapı süsü asarak odanıza son dokunuşu yapıp hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Bebek odası kapı süsü modelleri için tıklayın.

Bebek Kapı Süsü
Bebek Kapı Süsü

Bunların dışında çeşitli bebek odası aksesuarları, bebek odası perde çeşitlerini, kız bebek odası ve erkek bebek odası modellerini konsept mağazalar ve internet satış sitelerinde bulabilirsiniz.

Hastane Bebek Doğum Odası Süslemede Yapılan 5 Hata

Hastane bebek doğum odası süslemesinde tüm hazırlıkların kusursuz olması gerektiğini düşünürken gözden kaçırdığınız bir şeyler.... devamını oku

yazıyı oku
Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Bebek odası dekorasyonu için ilk olarak yapılacak şey; bebeğin nerede yatacağına karar vermektir. Bebek anneyle.... devamını oku

yazıyı oku
Anne Çocuk Sağlık Merkezleri

Anne Çocuk Sağlık Merkezleri Anne Çocuk Sağlık Merkezleri ; Anne çocuk sağlığı merkezleri tam adıyla.... devamını oku

1 Yorum

yazıyı oku
Sızdırmayan Bebek Bezi Nasıl Olmalı ?

Sızdırmayan Bebek Bezi Nasıl Olmalı ? ; Bebek bezlerinde bezin boyutu sızdırma konusunda önemli bir.... devamını oku

yazıyı oku
https://www.renklihayallerim.com/hastane-odasi-susleme/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir