• Kendiniz için mi ?
 • Bebeğiniz için mi ?
 • Gelen ziyaretçiler için mi?

Öncelikle bu sorulara cevap vererek konuya başlamalıyız.

 • Güzel bir hatıra kalsın (fotoğraf,video),
 • Ferah bir oda olsun,
 • Ziyaretçiler etkilensin

Bir kaçı veya hepsi olabilir. Samimi bir şekilde kendimize yukarıda yer alan soruları sorduktan sonra sıra geldi hastane odamızı hazırlamaya. Detaylı açıklamaları okumadan süslemeler hakkında hızlıca fikir edinmek isteyenler, fiyatlarının ne kadar olduğunu ve yüzden fazla örnek süs modelini görmek için ilgili bölümlerde yer alan Bunları Görün → linklerine tıklayabilirsiniz.

Atlas Bebek Kapı Süsü Seti
Safari Lavanta Keseleri - Bebek Doğum Hediyesi

Mucizenizin haberini aldığınız ilk andan itibaren hayatınızda birçok şey değişmiştir aslında… Sabırsızlıkla beklenen doktor randevuları, muayeneler, cinsiyet öğrenme, isim telaşı, miniğinizin ihtiyaçları ve bunun gibi bir yığın hazırlık. Bununla birlikte doğumun yaklaşması ile yeni bir hazırlık telaşı içine giriliyor;

Hastane Odası Süsleme

Hastane Odası Süsleme ihtiyacı aslında pek fazla ince mesaj vermektedir. Öncelikle 9 ay boyunca türlü sıkıntılar ile bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adayının bebeğini kucaklayacağı bu güzel ortamın onu ne kadar mutlu edeceğinin farkında mıyız? Bunun yanı sıra hastane odasında anne ve bebeği ziyaret edecekler için misafirperver bir ortam ve tabii ki bebeğinizle kavuşma anınızın fotoğraflandığı eşsiz bir arka plan! Üstelik hastane odası süsleme işini her bütçeye göre regüle etmek mümkün.

Hastane Bebek Odası Süsleme

 

Yenidoğan Bebek Odası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Kız ya da erkek bebek için doğum odası süsleme işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri odayı daraltacak ya da hareketi kısıtlayacak tercihlerden uzak durmaktır. Mümkün mertebe göz yormayan sade ve şık oda süslemesi tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki aşırıya kaçmak maliyetleri de yükseltecektir ve kısa süre kalacağınız bir yer için fazla bir bedel ödemeniz önerilmez.

Yenidoğan Bebek Odası Süsleme Malzeme Listesi

Bir nevi sevdiklerinizle bebeğinizin gelişini kutlayacağınız bu ortamı ne şekilde süsleyeceğiniz konusu da düşünmeniz gereken konulardan. Son yıllarda oldukça popüler olan organizasyon şirketleri bu sorumluluğu sizin üzerinizden alsa da sizlere fikir olması açısından bir kaç Hastane Odası Süsleme örneğini beğeninize sunuyoruz.

 • Bebek Yatağı, Anne Yatağı, Cibinlik
 • İkramlıklar
 • Bebek Odası Kapı Süsü
 • Duvar Süsü
 • Hatıralık Hediyelikler
 • Anı Defteri
 • Balonlar
 • Takı ve Süs Yastıkları
 • Lohusa, Yenidoğan Setleri
 • Fotoğraf Çekimi
 • Video Çekimi

Bebek Yatağı, Anne Yatağı ve Cibinlik

Misafirlerin kapıdan girdikten sonra yöneleceği ilk yer bebek ve annenin yanı olacağından bebek yatağı ve anne yatağının süslenmesi önemlidir.  Bebek yatağına bebek beşiği, yenidoğan bebek kodu veya küvözü de denmektedir. Bebek beşiği, anne yatağı ve cibinlik çeşitli aksesuarlarla süslenerek misafirlerinize görsel bir şölen sunabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun →  Hastane Bebek Beşiği Nasıl Süslenir? Bebek Yatağı Süsleme
Bebek Yatağı, Anne Yatağı ve Cibinlik - Hastane Odası Süsleme
Bebek Yatağı, Anne Yatağı ve Cibinlik – Hastane Odası Süsleme

 

İkramlıklar

Gelen konuklar için ikramlar hazırlanması adettendir. Lohusa Şerbeti, Lokum, Çikolata, Kurabiyeler gibi kendi isteğinize göre çeşitlendirilebilecek bir ikram masası hazırlanabilir.

 

Yenidoğan , Doğum İkramlıkları

 

Bebek Çikolatası

Bebek çikolatası bebeklere özel doğum, doğum günü gibi organizasyonlarda dağıtılmak üzere sipariş edilen özel tasarımlı, isimli ve renkli kutulu şekerlemelerdir. Üzerinde bebeğin adının ve bebeğe yönelik iyi dileklerin bulunabildiği çikolatalar, yapılan bebek mevlitleri sonrasında da dağıtılabilir. Tüm detayları öğrenmek için alt tarafta yer alan linke tıklayabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun →  Bebek Çikolatası Nedir? Çeşitleri, Fiyatları, Nereden Alınır

Bebek Çikolatası Nedir

 

Lohusa Şerbeti Tarifi

Lohusa şerbeti nasıl yapılır? ana malzemeler kızılcık, kızamık ya da lohusa şekeri olarak anılan şeker, su, şeker, karanfil ve tarçındır.

 • 500 gram kızamık, lohusa şekeri
 • 20 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 20 adet karanfil
 • 4 adet kabuk tarçın

Yukarıda yer alan ölçülere kullanarak 40 kişilik lohusa şerbeti hazırlayabilirsiniz.

 • Su ve şekeri ocakta şeker eriyinceye kadar kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra malzemeleri ekleyin. Lohusa şekeri, toz şeker, tarçın ve karanfil
 • Ortai normal ateşte 20 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 • Şerbet kaynadıktan sonra ocaktan alarak içindeki karanfil ve tarçını süzün.
 • Sunumu daha güzel hale getirmek için üzerine toz fıstık ve ceviz serperek kullanabilirsiniz.
Lohusa Şerbeti Tarifi
Lohusa Şerbeti Tarifi

Kapı Süsü

Hastane odası kapısı için bebeğinizin ismine özel bir kapı süsü, yine aynı şekilde tüller ya da harflerle isim yazılı isimlik (bannerlar) kullanabilirsiniz. Sizler için alt tarafta birkaç örnek fotoğraf ekledik. Üzerlerine tıklayarak daha farklı kapı süsü modellerine bakıp fikir edinebilirsiniz.

Birce Hastane Doğum Odası Süslemesi
Birce Hastane Doğum Odası Süslemesi
Fenerbahçe Temalı Doğum Odası Kapı Süslemesi
Fenerbahçe Temalı Doğum Odası Kapı Süslemesi
Beyza isimli Çoklu Balon Bebek Kapı Süsü Kapı

Tercih edebileceğiniz kapı süsü çeşitleri ;

 • Keçe kapı süsleri
 • Ahşap kapı süsleri
 • Kaşmir kapı süsleri
 • İsimlik kapı süsleri
Mutlaka Okuyun →  Hastane Bebek Doğum Odası Süslemede Yapılan 5 Hata

Duvar Süsü

Bebek odanızın duvarlarını rengarenk farklı duvar süsü modelleri ile süsleyebilirsiniz. Dekorasyonların tamamlayıcı parçaları olan duvar süsleri, bebek odalarınızın havasını bir anda değiştirebilir. Bunlar, kişiye özel tablolar, isimli çerçeveler, fotoğraflardır.

Asel isimli Kır Bahçesi quilling sanatı duvar süsü kağıt telkari

Asel isimli Kır Bahçesi quilling sanatı duvar süsü kağıt telkari

Hatıralık Hediyeler

Miniğinizin gelişi şerefine misafirlerinize hatıra niyetine hediye dağıtmak isteyebilirsiniz. Günümüzde bu konuda birçok alternatif mevcut. Lavanta keseleri, kokulu sabun, minik şişelere koyulan kokular, bebek şekerleri, magnetler…

Doğum hatıra ve hediyelikleri
Denizci Lavanta Keseleri
Denizci Lavanta Keseleri

Takı ve Süs Yastıkları

Üzerinde bebeğinizin ismi yazan takı ve süs yastıkları. Bu yastıkların tercih edilme sebeplerinin başında dekor olarak kullanılması gelse de asıl amacı sizi ve bebeğinizi ziyarete gelen yakınlarının takı olarak getirdikleri hediyeleri bebeğin üstüne değil yastığına takmasıdır.Bu nedenle altın takı yastığı da denmektedir.

Egemen ilber isimli Bebek Altın Takı Yastığı Nazar Boncuğu
Egemen ilber isimli Bebek Altın Takı Yastığı Nazar Boncuğu[

 

Lohusa ve Yenidoğan Setleri

Hastane odası için gerekli tüm planlamaları yaptınız! Ya kendiniz ve bebeğiniz? Doğum bir bayramsa bu kavuşma için en özel, en güzel kıyafetleri giymek istemez misiniz? Adettendir bayramlarda süslenmek.

Yine anne- bebek için özel tasarlanmış setlerden edinebilir ya da kendi hayal gücünüz ile bol vakitte bu tasarımları kendiniz yapabilirsiniz.

Safari Kız Bebek Odası Süsleme Seti
Safari Hayvanlı Lavanta Keseleri

Anı Defteri

Belki de bebeğinize o güne dair bırakabileceğiniz en güzel şey bir anı defteri olacak… Ebeveynler ve ailenin yanı sıra gelen konukların o güne ve bebeğinize dair hissettiklerini yazması yıllar sonra eşi benzeri olmayan bir anı oluşturacak miniğinize…

Aslan magnet ve anı defteri
Aslan magnet ve anı defteri

Balonlar

Balonlar hastane odası süsleme malzemeleri arasında belki de en sevimli olanlarından. Bebeğinizin cinsiyetine göre almış olduğunuz renklerle hem odanın içini hem de kapınızı süsleyebilirsiniz.

Bebek Odası Balonları - Hastane Odası Süsleme
Bebek Odası Balonları – Hastane Odası Süsleme

Mutlaka Okuyun →  Hastane Bebek Doğum Odası Süslemede Yapılan 5 Hata

Fotoğraf Çekimi

Şüphesiz ki hayatınızın en şahane zamanları yavrunuzu kucağınıza aldığınız zamanlar olacaktır. Bu nedenle isterseniz hastane odası süsleyin isterseniz süslemeyin ancak o bebeğinizle kavuştuğunuz anların fotoğraflanmasına izin verin! Çektirmediğinize pişman olacağınızın garantisini verebiliriz.

Şimdilerde bu iş için profesyonelleşmiş birçok doğum fotoğrafçısı bulunduğu için bir bakıma şanslısınız da!

Doğum Fotoğrafı - Yenidoğan Fotoğrafçısı

 

Video Çekimi

Fotoğraflar her ne kadar eşsiz anılar biriktirmenize sebep olsa da, videolar o anıları tekrar yaşamanızı sağlayacak devrim niteliğinde buluşlardır. Bu itiraz edilemez bir gerçek olarak görülür…

Bu anlara ait hiçbir detayı atlamak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Bu sebeple video çekimini düşünmenizi tavsiye ederiz.

Doğum Hikayesi - Doğum Video
Doğum Hikayesi – Doğum Video

Doğum Organizasyonu

Hastane Odası Süslemek için Bir Organizasyon Firması ile Anlaşacaksanız Dikkat Etmeniz gereken bazı şeyler var;

 • Öncelikle hastanenizin dışarıdan bir organizasyon şirketine müsaade edip etmediğini öğrenmelisiniz. Çünkü bazı hastaneler kendi anlaştıkları şirketler ile çalışmanızı isteyebiliyor.
 • Anlaştığınız firmaya hayalinizdeki odayı ve fikirleri ayrıntılı bir şekilde anlatın.
 • Firmada muhatap olduğunuz kişilerin size olan yaklaşımlarına dikkat edin, mümkün olduğunca anlayışlı olmaları sizin yükünüzden almaları gerekmektedir.
 • Organizasyon firması ile 6. Ayınızı doldurduktan sonra anlaşmanız uygundur. Çünkü bazı bebekler dünyaya gözlerini açmak için aceleci davranabiliyor.
 • Organizasyon şirketinizle 36. Haftanız geldiğinde hazırlıkların tamamlanmış olacağı konusunda el sıkışın.
 • Doğumun başladığından emin olduğunuzda organizasyon şirketinizi arayın (gece ya da gündüz fark etmez) ve böylelikle miniğinize tüm hazırlıklar yetişiversin!

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanız ve eşsiz anılar biriktirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir