Anne Çocuk Sağlık Merkezleri

Anne Çocuk Sağlık Merkezleri ; Anne çocuk sağlığı merkezleri tam adıyla Anne çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren kuruluşlardır. Ülkemizde çoğu kişinin gitmeye çekindiği ancak aslında çok önemli sağlık bilgilerinin edinilebileceği yerlerdir.

 Merkezlerin Görevi ve Yapısı

 Anne çocuk sağlığı merkezleri genel anlamda adından da anlaşılacağı gibi aile ile ilgili alanlarda hizmet vermektedir. Bununla birlikte verilen veya verilebilecek hizmetler yönetmelikle belirlenmiştir. Bu doğrultuda çocuk sağlığı hizmetleri, erkek ve kadın üreme sağlığı hizmetleri, poliklinik hizmetleri, eğitim ve laboratuvar hizmetleri, eğitim ve danışmanlık hizmetleri işe erken teşhis hizmetleri merkezin verdiği hizmetler arasında yer almaktadır.

 Merkezlerde sağlık personeli olarak baştabip, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı, halk ve aile sağlığı uzmanı, pratisyen hekim, diş hekimi, psikolog, sosyal çalışmacı, diyetisyen, çocuk gelişimci, hemşire, ebe, tıbbi tekniker ve sağlık memurları görev alırlar. Bunun dışında işlemleri yürütmek için çok sayıda idari personel bulunabilmektedir.

Aile ve Çocuk Sağlığı Merkezleri
Aile ve Çocuk Sağlığı Merkezleri

 Anne Çocuk Sağlığı Merkezlerinin Önemi

 Anne çocuk sağlığı merkezlerinin temel görevi hem anne hem de çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesini, bilinçlenmesini ve büyümesini sağlamaktır. Öyle ki ilk kez anne olan birinin başlangıçtan sonuca kadar olan süreçte hangi aşamalardan geçeceğini ve bu süreçte neler yapması gerektiğini öğrenebileceği bir kurumdur. Bu süreç hem gebelik kısmını hem de doğum sonrası kısmını kapsamaktadır. Ancak bilinçli annelerin yetişmesi ve sağlıklı bebeklerin büyümesi için çok büyük öneme sahip olan merkezler günümüz de kişiler tarafından çok bilinmemektedir.

 Ana görevlerinden bir tanesi de aile planlaması olan kurum özellikle eğitim düzeyi daha alt seviyelerde olan ve bilinçsiz bir yaklaşım gösteren bireyleri bilgilendirmek ve doğruyu göstermektir. Günümüzde artık bu daha çok bilinse de on çocuklu bir aile hala vardır. Bu kimi zaman istenerek yapılmış bir şeyse de aile planlaması hakkında bilgisi olmayan kişiler tarafından çoğunlukla kaçınılmaz bir durum olarak kabul edilmektedir. Fakat bu merkezlere gelen anne ve babalar aile planlaması hakkında hem eğitim hem danışmanlık alabilmekte böylece hem bilinçlenmiş olmakta hem de ülkemizde düşünmesi bile ayıp olarak düşünülen cinsel konularda bilgi sahibi olmaktadırlar.

Aile ve Çocuk Sağlığı Merkezleri 2
Aile ve Çocuk Sağlığı Merkezleri 2

Anne Çocuk Sağlık Merkezleri” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir