Yarışı Kapı Süsü

Yarışı Kapı Süsü

Merhaba Ben Renkli Hayallerim Atölyesinden Elif.

Bu yazımız Gülşah Hanım’ın oğlu Uygar için verdiği kapı süsü siparişi üzerine.

Daha önce denizci kapı süsü yaptığımız Fatoş Hanım vasıtasıyla bizimle iletişime geçti Gülşah Hanım. Oğlu Uygar’ın doğum günü için kapı süsü yaptırmak istiyordu. Araba temalı bir model istediğini bize iletti. İnternetten beğendiği bir kaç modeli bana gönderdi. Ben araba temalı farklı bir kapı süsü çalışmak istediğimi kendisine söylediğimde hiç itiraz etmedi ve tasarımı tamamen bana bıraktı.

Aslında hazır model olmadığı için müşteri memnuniyeti açısından daha riskli bir iş yeni ve müşterinin hiç görmediği bir kapı süsü çalışmak. Ama yeni model çıkarmayı daha çok sevdiğim için bu riski aldım. Tasarımını bilgisayarda hazırlayıp Gülşah Hanım ile paylaştım. Beğendi ve bu modeli yapabileceğimi söyledi. Gülşah Hanım siparişten ürün teslim edilinceye kadar çok rahat olduğu için, aynı rahatlık bana da yansıdı ve hiç bir tedirginlik yaşamadan ürünü hazırladığımı söyleyebilirim. Bunun yanında bana güvenmiş olması aynı zamanda daha iyi iş çıkarmak adına beni ayrıca motive etti.

ÜRÜN HAZIRLIKLARI

Ürünün bilgisayar ortamındaki tasarımından ölçülü kalıplarımı hazırladıktan sonra, farklı renkteki keçelerimizi temin edip, kesim dolgu ve dikim işlemlerini tamamladım. Kesim makinemin tasarım bölümünden isimlik ve Uygar yazısını hazırlayarak, makineden de biraz yardım aldım. Diğer figürleri hazırlamak biraz daha zahmetliydi. Karakterleri sevimli oldukları için seçmiştim, herhangi bir yerinde hata yapmam bu sevimliliklerin yok olmasına sebep olabilirdi. Özenerek hazırladım bütün parçalarını ama zor olan bu parçaları bir kompozisyon haline getirebilmekti. Tam bir sarkıt kapı süsü olmayacaktı ama tül platform üzerine çalıştığım modeller gibi de olmadığı için araba yolunu çerçeve gibi kullanmayı düşünüyordum. Aradaki boşluğa yeşile çalan sert tül koyarak yeşillik gibi gözükmesini sağladım ve boş kalmaması için isimliği de oradaki boşluğa uygun ebatlarda hazırladım. Yol üzerine figürleri düzenli bir şekilde yerleştirdim ama  ağaçları yerleştirmek o kadar da kolay olmadı doğru yere koymak ve sağlam bir şekilde tutturmak gerekiyordu. Onu da halletikten sonra görseldeki halini aldı süsümüz.

Gülşah Hanım ile WhatsApp üzerinden paylaştım bu halini genel olarak beğendi sadece sağdaki boşluk gözüne çarptı. Aslında benimde aklıma geldi orayı bir şekilde kapatmak ama bulduğum çözümler bu halinden daha güzel değildi. Gülşah Hanım yine her zamanki sakin ve rahat tavrıyla onu kısmın değişmesi konusunu da bana bıraktı. Bende bir kaç başarısız denemeden sonra küçük çam ağaçları yapıp oraya sıraladım. Hem boş kalmamış oldu hem de temaya uygun figürleri bulmuş oldum. Son halinin fotoğrafını güzelce çekememişim maalesef ama sağ kısımdaki boşlukta yeşil küçük çam ağaçları sıralı olduğunu düşünürseniz kafanızda canlanacaktır.

KULLANIM

Arkasına istenilen yere asılabilmesi için çift taraflı bantları da koyduktan sonra kapı süsümüzü Uygar’a gönderdik. Uygar kapı süsünü beğenmiş yarışçı çocuğu da Pepe’ye benzetmiş.

Bu yazı vesilesiyle Gülşah Hanım’a tekrar teşekkür ediyorum, farklı bir model hazırlamama izin verdiği için ve ürün hazırlanırken bana gösterdiği tutum için. Bana duyulan  güven benim üzerimde rehavet yaratmıyor aksine bu güveni boşa çıkartmamak için daha da çok düşünerek emek harcamama sebep oluyor.

Gülşah Hanım ve Uygar’a sevgilerle… Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Sizde bebeğiniz /çocuğunuz için özel bir kapı süsü hazırlatmak istiyorsanız bizimle irtibata geçmeniz yeterli.

“HAYAL ETMEK SINIRI OLMAYAN BİR SANATTIR. SİZ HAYAL EDİN, BİZ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRELİM.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir