Merhaba, ben “Renkli Hayallerim Keçe Dükkanı” atölyesinden Elif.

Hazırlanan siparişler ve yeni çalıştığım modellerden dolayı uzun bir süredir yazı yazma imkanım olmamıştı.

Bu yazımda size Ankara’dan Yıldız Hanım’ın yakında aramızda olacak bebeği Poyraz için verdiği siparişlerin hazırlanma sürecinden bahsedeceğim.

Yıldız Hanım bize İnstagram’daki  hesabımızdan ulaştı. Yıldız Hanım daha önce hazırlamış olduğumuz modelleri inceledikten sonra kendisine ürünlerimizin fiyatları ile ilgili olarak kısa bir bilgilendirme yaptım.

Bebeğinin ismine uygun denizci temalı bir kapı süsü, isimlik, hediyelik anahtarlıklar ve takı yastığı yaptırmaya karar vermiş ve nasıl  modeller istediğini bize detaylıca anlattı. Özellikle söylemek istiyorum ki ne istediğini bilen müşteriler ile çalışırken süreç daha hızlı işliyor.

Yıldız Hanım’ın siparişlerinin hazırlanma sürecini sırasıyla size aktaracağım.

1.Takı Yastığı

Yıldız Hanım’ın siparişlerinden ilk olarak takı yastığını hazırlamaya karar verdim. Denizci temalı bir set olacağı için takı yastığında da benzer figür ve renkleri kullanmayı tercih ettim. Bilgisayarda kısa bir çalışma yaparak figürleri ve kalıpları hazırladım. Daha sonra işin kesim dikim ve dolgu aşamaları tamamlandı. Sonuç aşağıda gördüğünüz gibi:

 

Poyraz Bebek Takı Yastığ
Yenidoğan bebekler için keçeden, isimli, denizci, ada, palmiye, altın ve yengeç figürlü sevimli takı yastığı

 Küçük bir tekne, kaptan, ıssız ada, palmiye, yengeç ve bizi bekleyen altınlar. Denizci temasına uygun olarak güzel bir takı yastığı olduğunu düşünüyorum.

Hazırladığımız takı yastığını WhatsApp üzerinden Yıldız Hanım ile de paylaştım. Beğenmesi benim için çok önemliydi çünkü el emeği ile hazırlanan ürünlerde tanımadığınız birine verdiğiniz siparişlerin istediğiniz gibi olup olmayacağından endişe etmeniz gayet normal bir durum. Bu endişeyi ancak ürünü hazırladığım zaman yok edebileceğimi bildiğim için Yıldız Hanım’ın tepkisi benim için önemliydi. Ve çok beğendi. Hazırladığım ürünler ile ilgili güzel şeyler duymak ve memnun kalınması benim için öncelikli olan şeydi ve amacıma ulaşmıştım.

2. İsimlik

Yıldız Hanım hastane odasında ve bebek odasında yatak başlığına asabileceği denizci figürleri olan bir isimlik istemişti. Bana örnek bir model göndermişti ama, ben gönderdiği modelin hem küçük olacağını hemde diğer hazırlanacak ürünler arasında basit kalacağını düşünerek kendisine başka bi model hazırlamayı önerdim. Her zaman ki gibi sağolsun bana güvendi ve ben de yine bilgisayarda biraz çalışma yaparak bir isimlik modeli çıkardım. Kalıp hazırlanması, kesim dolgu ve dikim işlemlerinden sonra sonuç :

Aslında bu ürünü ben biraz daha farklı hazırlamıştım tül üzerinde ve etrafı fırfırlı olarak, iplerle asılması gerektiğini unutarak daha doğrusu, o modeli Yıldız Hanım değiştirmemi istedi. Bende yukarıda fotoğrafta olduğu şekilde hazırladım. Hazırladığım ürünlerin fotoğraflarını İnstagram’a koyduğum için, isimliğin iki halinin de fotoğrafını paylaştım. Kendi hazırladığım modelin daha çok beğenileceğini düşünüyordum ama yanıldım. Takipçiler arasında en çok beğeniyi Yıldız Hanım’ın istediği yani fotoğrafta gördüğünüz hali aldı. Kitlelere görsel olarak hitap etme konusunda Yıldız Hanım’dan öğrenecek çok şeyim olduğunu da farketmiş oldum :)

 

3. Kapı Süsü

Geldik siparişler içindeki en hassas ürüne yani Kapı Süsü’ne. Misafirlerimizi Poyraz Bebek’ten önce kapı süsümüz karşılayacağı için güzel bir izlenim bırakması çok önemliydi. Yıldız Hanım hangi figürlerin kullanılacağını bana tek tek aktardığı için bana sadece en şirin figürleri bulup kalıplarını çıkarmak kaldı. Figürleri seçerken bazılarında birkaç seçenek arasında kararsız kaldığımdan Yıldız Hanım’dan yine fikir aldım. Kalıplar hazırlandı, renkli keçeler temin edildi, kalıplar keçeye döküldü dikildi ve dolduruldu. Nihayetinde :

Poyraz Kapı Süsü

Bulut üzerinde isimlik ve isim hemen altında pusula, Sarkıt şeklinde puantiyeli ve renkleri özel seçilmiş yelkenlimiz, denizci çocuk, şirin papağan, can simidi, dalgalar ve altında sallanan çapa, balık, yosun, deniz yıldızı ile deniz atı.

Valla ne yalan söyleyeyim bittiği zaman benimde çok hoşuma gitmişti ama en çok tutulan model olacağını ben bile tahmin edememiştim. Yıldız Hanım’dan en güzel tepkiyi bu kapı süsü tamamlanınca aldım doğrusu.

4. Hediyelik Anahtarlıklar

Yıldız Hanım doğum sonrasında misafirlerine dağıtılmak üzere anahtarlık şeklinde yine denizci temasına uygun küçük hediyelikler hazırlanmasını istemişti. Farklı figürlerden oluşacak tül içerisinde ve özel etiketli karışık bir anahtarlık seti olacaktı. Kapı süsünde ve isimlikte kullandığımız figürlerden seçerek tam bir set olmasını sağladık. Figürleri seçip kalıplarını hazırladım. Yine aynı kesim, dikim ve dolgu süreci derken anahtarlıklar ortaya çıktı:

  Fotoğraf biraz karanlık ortamda çekildiği için renkler tam olarak ortaya çıkmamış aşağıda farklı fotoğraflarını da göreceksiniz. Ürünlerimi web sayfamızda, instagramda ve facebookta sergilerken fotoğraf hilelerine ve ışık oyunlarına başvurmayı sevmiyorum. Kimseyi aldatmaya gerek yok, olduğu gibi sergilemenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Anahtarlıklar yalın halinde bu şekildeydi, tül içerisine koyup kurdeleler ile bağlayarak isimli etiketini de ekleyecektim ki aklıma başka bi fikir geldi ve Yıldız Hanım’a bir süpriz yapmaya karar verdim. Hediyelikler hazırdı ama neyin içerisinde sergilenecekti? Yine temaya uygun ve üzerinde seçtiğimiz figürlerin yer aldığı keçeden bir hediyelik kutusu yapmaya karar verdim. İlk denemem olacağı için biraz titiz bir çalışma oldu diyebilirim. Ama benim en sevdiğim ürün bu oldu:


anaht2

 Anahtarlıkların tül içerisinde ve etiketli son hali. Hediyelik kutumuzun dış kısmı. Kapağında; isim, can simidi ve çapa, Alt ön kısmı ise yine dalga şeklinde ve üzerinde; balık, deniz yıldızı, yosun ve deniz atı

anaht1 

Bu da hediyelik kutusunun iç kısmı: Üstte kapak üzerinde dalgalar, ada, deniz feneri, denizci çocuk, yelkenli , yunus ve bulutlar. İçinde de hediyelik anahtarlıklar.

Bazen insan yoruluyor uykusuz kalıyor ama ortaya böyle şirin şeyler çıkınca da bütün yorgunluğunuz yerini güzel bir tebessüme bırakıyor. Hele ortaya çıkan şey bebek ve çocuklar için ise daha da çok mutlu oluyorum.

Anahtarlıklar hazırlanırken Yıldız Hanım ile sürekli irtibattaydım ve istediği şekilde hazırlamaya özen gösterdim. Kendisi de her konuda bana yardımcı oldu. Ama hediyelik kutusunun fotoğrafını gece geç saatte gönderdiğim için ancak sabah görebildi, doğrusunu söylemek gerekirse tepkisini merak etmiyordum çünkü ben en çok bu kutuyu sevmiştim ve beğeneceğinden de emindim. Öyle de oldu :)

5. İsimli Zıbın

Doğum setini hazırlamıştım ama Yıldız Hanıma ürünleri teslim etmeden önce isimli ve dalgıç figürlü bir zıbın (badi) yaptırmak istedi. Yine aynı hazırlık sürecinden sonra zıbın da hazırlandı:

IMG_20150925_210134

Daha sağlam olması için figürleri zıbın üzerine dikmeyi tercih ettim. Evet setimiz tamamlandı.

6. Ve En Önemlisi

Yıldız Hanım ile daha önce tanışmıyorduk. İnstagram üzerinden yukarıda gördüğünüz ürünlerin hazırlanması dolayısıyla tanıştık. Ürünlerin hazırlanması biraz uzun sürdü bu süreçte sürekli irtibat halindeydik, bu süreçte bolca sohbet etme fırsatımız oldu. En sonunda da aynı şehirde olmamızın da kolaylığı ile ailecek tanışma fırsatımız oldu. Ürünlerini hazırladım bitti ama yakında aramızda olacak POYRAZ bebek sayesinde çok iyi ve hayat dolu bir insan ile tanışmış oldum. Hala daha hazırladığım her üründe fikirlerini alıyorum. Sabrı ve bana olan güveni için teşekkür ediyorum. Onun deyimi ile “Birbirimizin hayatına girdik” evet. Umarım uzun süren bir arkadaşlığımız olur. Kendisine de bu yazı vesilesi ile sevgilerimi iletiyorum.

Uzun bir yazı oldu yine ama Poyraz Bebeğin Doğum Seti de bir o kadar güzel ve özel oldu. Buraya kadar okuduysanız hepinize sabrınız için teşekkür ediyorum. Başka bir ürün ve yazıda görüşmek üzere… ELİF

Sizde bebeğiniz ve çocuğunuz için özel bir set hazırlatmak istiyorsanız bizimle irtibata geçmeniz yeterli.

“HAYAL ETMEK SINIRI OLMAYAN BİR SANATTIR. SİZ HAYAL EDİN, BİZ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRELİM.”

SİPARİS VE BİLGİ İÇİN:

Tel/WhatsApp :   +90 553 510 91 84

İnstagram:            https://www.instagram.com/renkli_hayallerim_/

Facebook:             https://www.facebook.com/renklihayallerim06

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir