Merhaba ben Renkli Hayallerim Atölyesinden Elif.

Enes bebeğin doğum seti

Bu yazımın konusu Kadriye Hanım’ın yakında aramızda olacak oğlu Enes için hazırlattığı kapı süsü, takı yastığı, lohusa tacı ve terliğinden oluşan doğum seti.

1. Lohusa Tacı ve Terliği

Kadriye Hanım bize instagram hesabımız üzerinden ulaştı. Hazırlamış olduğumuz lohusa taç ve terliklerinden Doğa Bebek için hazırlamış olduğumuz tacın erkek bebek için hazırlanmasını ve üzerinde Enes’in Annesi yazısı ile yazının sağında ve solunda küçük kral tacı figürlerinin olmasını istedi. Terliğin tasarımını ise taca uyumlu olması kaydıyla bana bıraktı. Özellikle tacın ölçülerinin iyi ayarlanması gerektiği için bilgisayardan kalıp hazırlama aşamasında biraz titiz davrandım.

Hem çok kaba durmaması için biraz ufak olması hem de üzerindeki yazı ve figürleri net ve şık bi şekilde ortaya çıkarması açısından yeteri kadar büyük olması gerekiyordu. Terliğin çalışma alanı da oldukça dar sadece üst kısmında 10 cm genişlinde bir alanda süsleme yapılabiliyor. Taç ile uyumlu olması için telikte de kral tacı figürünü kullanmak istedim ve etrafını da fırıfırlı ve taşlı kurdele ile çevrelemeyi düşündüm. Ölçüler ayarlandı, kalıplar hazırlandı, keçe parçalar kalıplara göre kesildi ve birleştirildi. İlk ürünlerimiz hazır:

Lohusa Seti

2.Takı Yastığı

 Başlangıçta hazırlamış olduğumuz lohusa taç ve terliklerinden sipariş vermek isteyen Kadriye Hanım, daha sonra ürünlerimizi inceledikten takı yastığı yaptırmaya da karar verdi. Yine Doğa Bebeğe hazırladığım İsimli Gökkuşağı ve Altın Küpü figürleri olan takı yastığının erkek modelinin hazırlanmasını istiyordu. Başta öyle karar verdik ama sıra yastığı yapmaya gelince aklıma başka bir fikir geldi. Çocukken sıkça izlediğimiz Richie Rich karakterinin hem sevimli hemde takı yastığı formatına çok uyan bir figür olduğunu düşündüm. Kadriye Hanım’a takı yastığını tamamen farklı ve yeni bir model olarak Richie Rich temalı hazırlamak istediğimi söyledim. Kadriye Hanım hiç itiraz etmedi.

Aslında hiç görmediği ve taslağını bile göndermediğim halde bu fikri kabul etmesi benim üzerimde de daha fazla sorumluluk yaratmıyor değildi. Daha önce yapılmış modelleri hazırlamak hem kolay hemde müşterilerin memnuniyetini sağlamak açısından daha garanti bir yol olabilirdi. Ama sürekli kendimi tekrar etmektense yeni modeller çıkarmayı tercih ettiğim için biraz risk aldım ve sağolsun Kadriye Hanım da bana güvenerek daha ortada olmayan bu yeni modeli yapmama izin verdi. Yeni tema hazırlanması, ölçü ve kalıpların çıkarılması, renkli keçe kesim dikim ve dolgu işlemlerinden sonra takı yastığımız bu şekilde ortaya çıktı:

Yenidoğan Takı Yastığı

 

Richie Rich, buluttan onun üzerine yağan altınlar, altın yığını, para kesesi ile Richie Rich’in olmazsa olmazı dolar şeklindeki ağacından oluşan temaya esas oğlan ENES’in ismi de yazıldı ve güzel bir model ortaya çıktı.

3. Kapı Süsü

Kadriye Hanım’a siparişlerini verdiği sırada kapı süsü yaptırmak isteyip istemediğini sorduğumda biraz kararsız olduğunu ve mevcut ürünlerimizden farklı bir model hazırlatmak istediğini söyleyince, bende kendisine serbest model çalıştığımı ve farklı bir model istemesi halinde kendisine özel bir modeli bilgisayarda hazırlayıp onaylaması halinde o modeli de hazırlayabileceğimi söyledim ve taslak halinde olan bir kaç modelimin bilgisayar çizimlerini kendisine gönderdim.

Kadriye Hanım internette gördüğü ve beğendiği birkaç modeli bana örnek olarak gönderdi ve bu modelleri hazırlama imkanımın olup olmadığını sordu. Kişiye özel bebek süs ve eşyalarını hazırlayan piyasada birçok kişi var. Herbirinin hazırladığı birbirinden güzel modeller var ve hepsi kendi emeğini ve tecrübesini katarak çok farklı modeller ortaya çıkarmışlar. Aslına bakarsanız bu işe başlamadan önce dünyadaki örneklerini de detaylıca incelemiştim ve Türkiye’de yapılan bu süslerin dünyadaki örneklerinin bir kopyası veya değişik versiyonları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kadriye Hanım’ın beğendiği ve benden yapmamı istediği model de yine bu tarzda dünyada ve Türkiye’de birçok örneği olan bir modeldi.

Prensip olarak başkasının ürünlerini birebir kopya etmenin doğru olmadığını düşündüğümden ayrıca piyasada yer alan standart modelleri yapmamakta direndiğimden, kendisine tarz olarak beğendiği modele yakın ama farklı bir model hazırlayabileceğimi söyledim. Bi ön çalışma yaparak nasıl bir şey düşündüğümü ve grafik olarak taslağını hazırlamamı benden istedi. Ben de ertesi gün kendisine yapmış olduğum çalışmayı gönderdim. Eşiyle de görüşerek taslak halinde olan ürünü hazırlamam için onay verdi. Kapı süsüne de karar verilince yine ölçü, kalıp, renkli keçelerin temini ve kalıplara göre kesilmesi, dikilmesi ile birlikte dolgulu hale getirilmesi aşamasından sonra Enes Bebeğin keçeden kapı süsü de ortaya çıkmış oldu:

Donald Duck Mickey Mouse

Sevimli bebeğimizi üzerinde taşıyan ve ona bakan uyku modundaki aydede, bebek mavisi isimlik olarak kullanılan bulut, buluttan sarkan pembe küçük kalpler ile Enes Bebeğin ismini ön planda tutmak ve kapı süsünü daha da renklendirmek için eklenmiş keçeden birebir orijinali kalitesinde hazırlanmış Mickey Mouse ve Donald Duck figürleri.

İşçilik kalitesi olarak en güzel modellerimden biri oldu diyebilirim. Ama burada ön plana çıkarmak istediğim konu yaptığım iş değil, Kadriye Hanım’ın bana olan güvenidir. İnsanları kısıtlamazsanız, belli kalıplar içerisinde kalması için zorlamazsanız sonucunda ufku daha geniş ve üreten bireylerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bende yakında aramızda olacak Enes Bebeğin ailesine ve topluma yararlı birey olmasını, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini diliyor, Kadriye Hanım’a da güveni için ayrıca teşekkür ediyorum.

Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle, ELİF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir