Hayata Merhaba Kapı Süsü

Hayata Merhaba Kapı Süsü

Merhaba, ben “Renkli Hayallerim Keçe Dükkanı” atölyesinden Elif.

İlk defa bu yazı ile sizlerle birlikteyim. Birkaç ay önce faaliyete geçen atölyemde sizler için hazırladığım ürünlerden biri olan “Hayata Merhaba Kapı Süsü”nün ortaya çıkış hikayesini sizler ile paylaşacağım.

“Doğa” bebek için özel hazırlanan ismi gibi doğa temalı boydan boya kapı süsü.

hayata_merhaba_konseri2

Yukarıda tamamlanmış halini gördüğünüz kapı süsü; Esra ve Ali çiftinin yakında aramızda olacak kızları DOĞA için kapı süsü yaptırmak istemesiyle başlayan bir hikaye… Esra hanım internette gördüğü ve beğendiği bir çok kapı süsü modelini benimle paylaştı ama nasıl bir kapı süsü istediği konusunda kararsız kalmıştı. Daha farklı ve iddialı bir kapı süsü istediğinin farkına vararak, ondan kararı bana bırakması için izin istedim. Onun anlayışlı tavrı ve güveni ile çalışmaya başladım.

BİRİNCİ AŞAMA: Temaya karar verme

Aslında bu aşama benim için pek zor olmadı, aklımda “konser veren bebek” teması vardı ama bütün olarak nasıl bişey yapacağıma karar vermemiştim. Farklı, iddialı ve birazda büyük bir kapı süsü olacaktı. Tam olarak nasıl bir kompozisyon olacağına kafa yorarak devam ettim. Aslında bi yerinden başlamak devamı için büyük bir adım ve öyle de oldu aklımda kapı süsünün tamamı belirmişti.

_doga1

İKİNCİ AŞAMA: Figürlere karar verme ve kalıp çıkarma

Evet, sırada kapı süsümüze renk katacak figürleri tespit etmek var. Bu figürler için aslında internette birçok hazır kalıp var ama ben genellikle kendi kalıplarımı kendim çıkartmayı tercih ediyorum.  Daha zor olsa da farklı bir ürün için biraz da zahmet gerekiyor. Tek tek kapı süsümüze uygun figürleri buldum. Figürleri taslak olarak yerleştirme ve büyüklüklerini ayarlama kısmı biraz daha zor çünkü boydan boya bir kapı süsü hazırlayacağımız için, her bir figürün boyutunun hem toplam çalışma alanına  hemde figürlerinin birbirine oranının doğru olması önemli. Onu da hazırladıktan sonra bilgisayardan her bir harf ve figürün kalıpları ölçülü bi şekilde kalıba dökülüyor.  Seçtiğimiz figürlerden biride aşağıdaki bu sevimli kuş…

_doga14

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Kalıpları keçeye aktarma

Çıkardığımız kalıpları yine seçtiğimiz figürlerin rengindeki keçelerden keserek devam ediyoruz. Kesim işi de o kadar kolay değil, özellikle küçük parçaların kalıplara uygun olarak kesilmesi önemli! En ufak bi hata figürün şeklini bozabilecektir. Burada karar vermemiz gereken bir diğer nokta da seçtiğimiz figürleri tek kat keçeden mi yoksa dikerek ve içi doldurularak dolgulu mu yapacağımız! Tek kat yapması daha kolay, emeği dolayısıyla fiyatı da daha uygun ama Esra hanım farklı ve iddialı bir kapı süsü istediği için çift kat keçe kullanarak dikişli ve dolgulu yapmaya karar verdim. Bu şekilde hazırlanan figürler 3 boyutlu ve gayet şık gözüküyor. Tek kat keçe veya kumaştan harf ve figür yapmak daha kolay olsa da ben dolgulu ve dikişli yapmayı tercih ediyorum açıkçası, sonucunda ortaya çıkan ürün daha güzel oluyor. Doğa da olduğu gibi :)

_doga13……

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Dikim, dolgu ve parça yapıştırma

Tamamlanmış halinde gördüğünüz üzere kapı süsümüzde; 9 hayvan, 24 harf, 2 palmiye, sahne, hoparlörler, ışıklar, şarkı söyleyen kız ve notalar olmak üzere 40’tan fazla ayrı parça bulunmakta ve bunların bir iki tanesi hariç tamamı dikişli ve dolgulu olarak hazırlanmıştır. İnternette çeşitli yerlerde göreceğiniz kapı süslerinde ortalama 8-10 figürden oluşan kapı süsleri ağırlıktadır. 40 ayrı parçadan oluşan ve kompozisyon şeklindeki bu kapı süsümüzün hazırlanmasında en vakit alan dolayısıyla en çok emek verilen kısım harf ve figürlerin dikilmesi kısmı. Çok detaylı figürler var ve her figür için uygun renkte ipi seçmemiz ve kusursuz olarak dikmemiz ürünün nihai halinde çok büyük önem arz etmektedir. Yine bu figürlerin içlerinin doldurularak dolgulu hale getirilmesi işi de dikim sırasında yapmam gereken diğer detaylı bir iş. Özellikle hayvanlar ve şarkı söyleyen kızın üzerindeki detayların da yine düzgünce kesilmiş olmasıyla birlikte bu parçaların doğru yere ve sağlam bir şekilde yapıştırılması da önemli….

_doga10

BEŞİNCİ AŞAMA: Platform seçimi ve figürlerin yerleştirilmesi

Sıra geldi hazır hale getirdiğimiz harf ve figürlerimizi birleştirmeye. Geniş bir alana ihtiyacımız olduğu kesin çünkü 40’dan fazla harf ve figür var. Simit etrafına sığmayacak kadar büyük, sarkıt şeklinde düzenlenemeyecek kadar fazla! O zaman kendimize özgü bir platform yaratmamız şart! Düz bir alana ihtiyacım olduğu için elimdeki malzemelerden bunu tül üzerinde yapmamın elverişli ve şık olacağı hissine kapıldım ve hislerim beni yanıltmadı. Bir metre uzunluğunda ve 75 cm genişliğinde bir alana ihtiyacım vardı ve bu alanı tüller ile oluşturdum. Kenarlarının şık durması için kurdeleler ile süsledim ve hazır figür ve harflerimizi simetrik ve düzgün bir şekilde tül üzerine kopmayacak şekilde yapıştırdım.

 _doga11

SON AŞAMA: Çay içerken ortaya çıkan ürünü izleme keyfi :)

Başlangıçta elimizde renkli keçeler, kurdeleler, makas, iğne, yapıştırıcı, elyaf gibi malzemeler varken şimdi ise uzun bir uğraş sonucu meydana gelmiş ürünümüz karşımızda duruyor ve inanın verdiğiniz emeğin karşılığını almak kadar güzel bir duygu yok. Çok ince bir çalışma sonucu ortaya aşağıda da bitmiş halini gördüğünüz Esra hanımın istediği şekilde farklı ve iddialı hatta mütevazi olmayacağım “keçeden tablo” diyebileceğim bir kapı süsü ortaya çıktı. Teslim edene kadar atölyemin duvarında keyifle seyrettim bende.  Umarım minik Doğa sağ salim aramıza gelir ve ailesi ile birlikte sağlıklı mutlu bir yaşam sürer.

hayata_merhaba_konseri2

Hayata Merhaba Kapı Süsü Detaylar:

Kullanılan Malzemeler: Renkli ince keçeler, renkli iplikler, çeşitli tüller ve kurdeleler, elyaf, yapıştırıcı…

Boyut: 100 cm uzunluğunda ve 75 cm eninde (Hastane  veya bebek odasının kapısında/duvarında kullanabilirsiniz.)

Asılma şekli: Ürünün üst kısmına askı kısmı yapılabilir.

                             Kurdeleler uzatılarak kapıya alttan ve üstten sarılacak şekilde yapılabilir.

                             Arkasına çift taraflı bantlar yapıştırılarak da hazırlanabilir. (Tavsiye ettiğim asma şekli budur.)

Not: Fiyatlandırmayı nasıl yaptığımızdan da kısaca bahsetmek istedim. Ürünün fiyatı:  Kul. Malzeme + Emek + Kargo Ücreti(fiyata dahilse)

          Ürünlerimizi fiyatlandırırken öncelikle verilen emeği ön planda bulunduruyoruz. Hazırlanan figür ve harflerin sayısı, detayı ve bunlar için harcanan vakti dikkate alarak fiyat belirliyoruz. “El emeği göz nuru” ifadesi kullanılır ya bizimde fiyat belirlerken dikkate aldığımız ilk unsur bu, daha sonra kullanılan malzeme ve varsa diğer maliyetleri ilave ederek ürün fiyatını belirliyoruz. Hayata Merhaba Kapı Süsü

SON :)

Eğer buraya kadar kadar okuma sabrını gösterdiyseniz öncelikle size teşekkür ederim. İlk defa sayfamızda yazdığım için biraz uzun tuttum ve detaylı bilgiler vermek istedim size. Diğer ürünler için söz veriyorum daha kısa yazılar yazacağım :)

Sizde bebeğinize/çocuğunuza veya sevdiklerinize onları ifade edecek, odalarını/kapılarını renklendirecek, herşeyden önemlisi onları mutlu edecek bu veya benzeri süsler hediye etmek isterseniz,  sizlerden haber bekliyor olacağız! Saygı ve sevgilerimle…

“HAYAL ETMEK SINIRI OLMAYAN BİR SANATTIR. SİZ HAYAL EDİN, BİZ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRELİM.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir